Responsive image
Engelli Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Terapisi
Attila Ertürk tarafından, 01.12.2015 tarihinde yazıldı.

Duyu Bütünleme

Çevremizle (sosyal-fiziksel) etkileşimimizde vücudumuzu etkili bir şekilde kullanabilmemizi sağlamak için ; vücudumuz ve çevremizden gelen duyuları organize eden nörolojik bir işlemdir.

Bilinen 5 duyumuz vardır (koku , tat, dokunma, görme, duyma). Bunların yanında vestibüler ve proprioseptif duyularımız bulunmaktadır. Vestibular duyumuz bize denge ve vücudumuzun alan içindeki yerini kavramamız konusunda bilgi verir, proprioseptif duyu bize görsel alanımız dışındaki vücut parçalarımızın pozisyonu hakkında bilgi sağlar.

Duyu bütünleme bozukluğu olan çocuklar, motor planlama ve aktiviteleri normal olarak açığa çıkarmada zorluk yaşarlar. Bu çocuklarda erken dönemde ağlama, emme problemi, dokunmada hassasiyet, motor gerilik, konuşmada gecikme, sürekli düşme, bozuk yürüme, beceriksiz davranışlar, seslere aşırı yada az duyarlılık görülebilir.Hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, davranış problemleri, koordinasyon problemleri olan çocuklar da duyu bütünleme açısından değerlendirilmelidir.

Duyu bütünlüğü terapisinin amacı ; dokunma , derin duyu, vestibülar, işitsel ve görsel duyuları uyararak , duyuların birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Merkezimizde duyu bütünleme terapisi, özel bir ünitede; konusunda yetkin uzmanlar tarafından Yeni Doğuş Terapi Teknikleri ile birlikte uygulanmaktadır.

 

“Duyularımız ile Bütünleşmek”
Duyu Bütünleme Terapisi Bilgilendirme ve Duyu Organlarımız ile Farkındalık Çalışması
Yeni Doğuş Rehabilitasyon Merkezinde 22 yıldır çalışan fizyoterapist Selda Ulucak sunumu yapacaktır.

İçerik: Bu çalışma; duyu bütünleme terapisi hakkında bilgilendirme, duyu bütünleme materyalleri ile duyu-algı bütünlüğünü keşfetme çalışmalarını içermektedir. 

Katılımcılar: Herkesin katılımına açıktır.

Eğitim Tarihi: 3 Aralık 2015 

Eğitim Saati: 18.30- 20.30

Eğitim ücretsizdir.

Eğitim Yeri: MESLEKİ GELİŞİMİ DESTEKLEME DERNEĞİ – MEŞRUTİYET CAD. 32/1 KIZILAY ÇANKAYA ANKARA
0312 418 16 24 – 0544 418 16 24

Eğitimci: Fizyoterapist Selda Ulucak

1971 yılında doğdu. Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü’nden mezun oldu. 22 yıldır Yeni Doğuş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışmaktadır. 

Aldığı sertifikalar /katıldığı seminerler:

Duyu Bütünleme Terapisi Sertifikası
Matrix Ritm Terapi Sertifikası
Ayak ve Ayak Bileği Semineri
Thera-suit / Uzay Terapisi Semineri
Serebral Palsi Kongreleri